Ve spolupráci s portálem ART+ připravujeme žebříček J&T Banka Art Index jako nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně.

1933

Markéta Othová
1933

Your Light is My Life

Krištof Kintera
Your Light is My Life

Zbyněk Baladrán

Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, lze však posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Seznam zohledňuje mimo jiné účasti na výstavách a bienále, výtvarná ocenění, zastoupení galeriemi, vydané knižní monografie či realizace ve veřejném prostoru. Celkem se jedná o osm různých kategorií.

Pro účely letošního J&T Banka Art Indexu bylo bodováno více než 700 výstav doma i v zahraničí, kterých se zúčastnilo přes 800 umělců narozených po roce 1950. Propojením s databází ART+, která eviduje aukční prodeje, se celkový počet sledovaných umělců rozšířil na víc než 1500.

Letošní ročník jednoduše řečeno potvrdil závěry předchozích ročníků. V první desítce došlo k obměně pouze jednoho jména, na dalších příčkách však došlo k posunům o deset i více míst. Ve stovce těch nejlepších jsou letos také čtyři nováčci. Na prvním místě se opět umístil Jiří Kovanda. Pokud bychom však zohlednili jen body získané za loňské výstavy, umístil by se na druhé příčce, předčila by ho Eva Koťátková. Je tak dost možné, že už příští rok by se pořadí celkového indexu mohlo změnit a žačka by na prvním místě vystřídala svého učitele. Nováčkem v první desítce je Josef Bolf. Poprvé se tak mezi prvních deset dostal umělec, kterého lze bez váhání označit za malíře, i když vedle malby pracuje také v jiných médiích. Stejně jako pro ostatní na předních příčkách platí, že aktivně vystavuje doma i v zahraniční. Vedle pražské galerie Hunt Kastner jej mezi své kmenové umělce počítají ještě galerie Dukan v Paříži a Arthobler v Curychu. Skokanem roku se stal Roman Štětina, který si polepšil o 35 příček. K velkému posunu mu pomohla účast na putovním bienále Manifesta, které se loni konalo v Curychu. Vedle Štětiny se jej zúčastnil také Matyáš Chochola, do kurátorského výběru se pak z českých umělců dostali ještě Jiří Skála a Jiří Thýn. Dvaatřicetiletý Jaromír Novotný, který v aktuálním indexu figuruje na 35. příčce je jedním z nejzajímavějších současných malířů. Za „Skokana“ jsme jej označili již loni, kdy se posunul z 90. na 53. místo. I když letos ten skok nebyl tak výrazný, je jasně vidět, že o jeho dílo roste zájem.

Jiří Kovanda

SOUVISEJÍCÍ PROJEKTY

J&T Banka Art Index

J&T Banka Art Index

Vydáváme žebříček TOP 100