Díky naší podpoře vznikla u příležitosti čtvrtstoletí existence Ceny Jindřicha Chalupeckého kniha Mezera, která mapuje mladé umění v Česku od roku 1990 do roku 2014.


Publikace Mezera od autorky Lenky Lindaurové a kolektivu autorů získala ocenění Nejkrásnější kniha roku v kategorii Knihy o výtvarném umění. 

Příběh vzniku

„Rámcem celé knihy jsou samozřejmě jednotlivé ročníky Ceny Jindřicha Chalupeckého, ale kolem nich zároveň zachycuje, co se v oblasti umění v tom kterém roce dělo,“ vysvětluje kritička a kurátorka Lenka Lindaurová, která je autorkou knihy, editorkou a zároveň předsedkyní Správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Mezera představuje všechny finalisty od roku 1990 po letošní ročník a zabývá se jejich tvorbou i přínosem. U laureátů pro kontext uvádí pouze jejich díla vzniklá do roku, v němž cenu získali. Kromě reprodukcí děl najdete na více než pěti stech stranách také krátké zprávy o událostech z výtvarné scény, ve žlutých boxech deník Lenky Lindaurové nebo výstřižky z dobových médií a další připomínky, kterými kniha naplňuje Chalupeckého tezi, že „umění je odrazem doby“. "Když jsem začala v roce 2010 působit jako ředitelka CJCH, začala jsem dávat dohromady značně děravý archiv nejstarší české umělecké ceny. Zjistila jsem, že jsem vlastně pamětník, cenu sleduju od začátku a znám se dokonce se všemi laureáty i finalisty osobně," vysvětlila při představení knihy Lindaurová, proč se rozhodla publikaci připravit a dodala: "Chtěla jsem to však udělat tak, aby kniha vypovídala nejen o této ceně, ale o celé výtvarné scéně i kontextu doby, protože na aktuálních dobových dílech mladých autorů se dá dobře sledovat, jak se umění proměňovalo a jak reagovalo i na společenské dění."

Tak trochu jiná kronika 

Kniha je rozdělená na pět částí po pěti letech. Každou dotváří eseje, jejichž autory jsou například Jiří Přibáň, Václav Bělohradský, Karel Císař, František Lesák či Miroslav Petříček. Některé z nich jsou dobové texty, aby bylo zřejmé, jak se v dané době uvažovalo. „Události zobrazené v knize jsou samozřejmě postižené subjektivním výběrem a jsou nutně trochu pragocentrické. Jde o odraz doby, nesnažili jsme se nic hodnotit. Není to také vědecká práce, ale pouze dokument, který může posloužit příštím generacím,“ tvrdí autorka.Kniha je záměrně koncipována tak, aby nezajímala jen znalce umění, ale vzbudila zájem i u čtenářů, kteří mají umění rádi, jen k němu někdy přistupují s rozpaky. 

Existují knihy, které prostě nelze založit do knihovny. Není to kvůli velikosti, ale kvůli designu a obsahu, na který se budete chtít opakovaně dívat a k němuž se budete vracet. A tak je lepší knihu prostě nezakládat a nechat si ji otevřenou třeba na stolku v obýváku, klidně jako zajímavou dekoraci. Jednou z takových je právě vydaná kniha Mezera, která nese podtitul Mladé umění v Česku (1990 – 2014). Ojedinělá publikace vznikla u příležitosti výročí 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého a byla slavnostně pokřtěna na finálovém večeru koncem listopadu. Není však jen její historií. Mapuje mnohem víc než nejslavnější uměleckou cenu v Česku. 

SOUVISEJÍCÍ PROJEKTY

Cena Jindřicha Chalupeckého

Cena Jindřicha Chalupeckého

Jsme partnerem