Tipy na výstavy

The Message v Hirshhorn Museu

Hirshhorn Museu

18. 11. 2017 - 22. 4. 2018
Washingtonské Hirshhorn Museum aktuálně nabízí několik zajímavých výstav najednou. Výstava The Message: New Media Works představuje dobře vybraný průřez aktuálními tendencemi na poli videoartu, filmu a pohyblivého obrazu. Na jednom místě najdete práce od mezinárodních hvězd tohoto média, kvůli kterým byste jinak museli objet pár světových přehlídek, jako je benátské bienále nebo Documenta.

Ester Krumbachová v galerii Tranzitdisplay

Galerie Tranzitdisplay

14. 11. 2017 - 21. 2. 2018
Kurátorský kolektiv Are už se delší dobu věnuje výzkumu archivu Ester Krumbachové, ikony československé nové vlny. Prvním výstupem ze série výstav, konferencí a dalších projektů je menší, ale podnětná expozice v galerii Tranzitdisplay, která kromě ojedinělých textů, kreseb a dalších materiálů z archivu Krumbachové představuje reakce současných českých umělkyň, umělců a teoretiků na odkaz této mimořádné kostýmní výtvarnice, scénografky, scenáristky, spisovatelky, režisérky a umělkyně.

Grand Opening v Národní galerii

Národní galerie

15. 2. 2018 - 15. 2. 2018
Karina Kottová (nar. 1984) je kurátorka a teoretička současného umění. Od roku 2015 je ředitelkou Společnosti Jindřicha Chalupeckého, působí také jako kurátorka neziskové organizace INI Project, kterou spoluzaložila v roce 2011. Publikuje v časopisech A2, Art+Antiques, Flash Art nebo na webu Artalk.cz, vyučuje na Anglo-American University in Prague. Je absolventkou doktorského programu Teorie a dějiny umění na FF MU.

Paneland. Největší československý experiment Moravská galerie

Moravská galerie v Brně

24. 11. 2017 - 18. 3. 2018
Výstavba panelových sídlišť v 70. a 80. letech byla neopakovatelným urbanistickým, architektonickým a designérským experimentem. Jejich historii zachycuje mimořádná výstava v Moravské galerii. Až třetina obyvatelstva Československa přesídlila do prostředí, které se zcela vymykalo dřívějším podobám bydlení. Výstava Paneland zprostředkuje nejen dobové reálie, například věrohodnou rekonstrukci interiéru bytu 3+1 ze 70. let v části s názvem Husákovo 3+1. Expozice představí i etapu vývoje panelových sídlišť spojenou s jejich sociální a estetickou transformací po roce 1990. Významnou součástí výstavy je proměna vnímání sídlišť napříč několika generacemi umělců zprostředkovaná díly Kateřiny Šedé, Josefa Bolfa, Maxima Velčovského či Davida Vávry.

ESTER KRUMBACHOVÁ. Sněžný muž – Nosit amulet – Zamotávat archiv Tranzitdisplay

Tranzitdisplay

14. 12. 2017 - 21. 2. 2018
Ester Krumbachová (1923–1996) byla klíčovou osobností československé nové vlny. Její jedinečné dílo předznamenalo mnoho současných debat na téma magie, materialismu nebo feminismu.Výstava je doplněna o výstupy současných umělců. Umělci a teoretici na této výstavě a konferenci interpretují a zpřístupňují nedávno objevený soukromý archiv, obsahující dosud skryté doklady bohaté a vizionářské tvorby Krumbachové jako kostýmní výtvarnice, scénografky, scenáristky, spisovatelky, režisérky a umělkyně.

PŘED OČIMA: Příběhy Iráku

Centrum současného umění DOX

8. 9. 2017 - 8. 1. 2018
Výstava PŘED OČIMA: Příběhy Iráku představuje Irák očima tamních mladých dokumentárních fotografů, kteří zachycují méně často zobrazované fragmenty a útržky každodenní reality. Jaké obrazy si spojujeme se současným Irákem? Válka, násilí, milice humanitární krize, uprchlické tábory. Tuto zemi procházející dlouhodobým válečným konfliktem, jehož důsledky dávno přesáhly její hranice, “známe” z veřejných médií často jen prostřednictvím podobných záběrů.

Aj Wej-wej. Zákon cesty

Národní galerie v Praze, Veletržní palác

17. 3. 2017 - 17. 1. 2018
Na první spolupráci z loňského roku mezi naší Národní galerií a čínským umělcem Aj Wej-Wejem navazuje nová monumentální instalace, kterou slavný čínský umělec vytvořil speciálně pro působivý interiér Velké dvorany Veletržního paláce. Národní galerie v Praze představila v roce 2016 ve veřejném prostoru již Aj Wej-wejovu přelomovou plastiku Zvěrokruh.