Tipy na výstavy

Dominik Lang – Inventura jednoho ostrova

Letohrádek Ostrov

27. 4. 2017 - 16. 7. 2017
Lang v Ostrově připravil unikátní instalaci z písku, jakési archeologické naleziště, jenž mapuje jeho osobní historii. Autor se dlouhodobě ve svých instalacích, které vytváří nejen pro galerijní prostory, zabývá zkoumáním veřejného prostoru, jeho účelu a funkcí. Dominik Lang je absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, vedoucí ateliéru sochařství na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové a také laureát Ceny J. Chalupeckého. Svými zásahy do prostoru znejišťuje diváka a hraje si s jeho reakcí. Dominik Lang patří k předním konceptuálním sochařům české výtvarné scény.

Rudolf Kremlička (1886 – 1932)

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

18. 5. 2017 - 27. 8. 2017
Rudolf Kremlička patří k zásadním osobnostem českého moderního malířství 1. poloviny 20. století. Jeho tvorbu přeťala předčasná smrt, ale zejména v oblasti figurální malby a krajinných kompozic se jeho jméno zapsalo do dějin českého výtvarného umění. Výstava, uspořádaná ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně, představuje v reprezentativním průřezu Kremličkovo malířské dílo, charakterizované prolínáním figurálních motivů s krajinomalbou. Jádro expozice se odvíjí od děl nacházejících se ve sbírce zlínské galerie, které obohacují téměř čtyři desítky obrazů zapůjčených z předních sbírkových institucí v čele s Národní galerií v Praze, Moravskou galerií v Brně, Západočeskou galerií v Plzni nebo Galerií výtvarného umění v Ostravě.

Marek Meduna: Horko a mlha

Centrum současného umění FUTURA

25. 4. 2017 - 11. 6. 2017
Výstava Marka Meduny v galerii Futura představuje dílo nepřehlédnutelného umělce, člena skupiny Rafani, ale také pedagoga na pražské UMPRUM. Rozhodně stojí za vaši pozornost. Meduna se zabývá figurací jako zdůrazněním ambivalentního a dezorientačního dopadu obrazů. Řetězec stereotypů západních masových médií, stylisticky se pohybující mezi učebnicovou kresbou a karikujícím kresleným vtipem naléhá na diváka nemožností koherentní interpretace.

KMENY 90

Moravská galerie v Brně - Uměleckoprůmyslové muzeum

14. 5. 2017 - 1. 10. 2017
Vladimir 518 v roli kurátora výstavy v brněnské Moravské galerii. 90. léta tak jak si je pamatujete i jak je neznáte. Takhle nakombinovaná výstava je sladší, než penerský dezert. Techno, rap, punk, anarchisti, squateři, skejťáci, skinheadi, ale také hráči deskových her či příslušníci LGBT komunity. Reflexe fenoménu alternativní kultury 90. let za pomoci fotografií, videozáznamů, objektů, kostýmů, grafického designu i hudebních nástrojů. Důsledky dramatických proměn, které nastartoval politický převrat v listopadu roku 1989, jenž zcela změnil charakter městské nonkonformní mládeže.

Richard Loskot: Prázdná

Vitrína Deniska, Olomouc

20. 4. 2017 - 20. 5. 2017
Letošní finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého již patří mezi nepřehlédnutelné autory české výtvarné scény. Tvorba Richarda Loskota stojí především na fascinaci všedními světelnými či zvukovými podněty. Taková je i jeho realizace v Olomouci. Instalace Prázdná, vytvořená pro Vitrínu Denisku, vypovídá především o absenci tradičního obsahu, kterým bývá v podobných výkladních skříních zpravidla reklamní sdělení na konkrétní typ produktu. Loskot nachází estetické kvality právě v samotném fenoménu výlohy, oproštěné od své utilitární funkce, a obnažuje její existenci prostřednictvím charakteristických atributů, jakými jsou cáry starých plakátů, fragmenty plexiskla, zářivky atd.

Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

21. 4. 2017 - 6. 8. 2017
Brněnský autor Marian Palla patří mezi autory, kteří svobodně přebíhají mezi nejrůznějšími uměleckými technikami a výrazy. Výstava v Moravské galerii představuje jeho (ne)uskutečněné performance. Rekonstrukce uměleckých akcí loňského laureáta Ceny Michala Ranného – Mariana Pally – představí jeho realizované i neuskutečněné performance. Do jaké míry jsme schopni zpřístupnit či aktualizovat pomíjivá umělecká díla a za jakých podmínek je možné znovu prožít minulé umělecké události a autorské činy?

Richard Deacon: Free Assembly

GHMP, Městská knihovna

13. 4. 2017 - 17. 9. 2017
Richard Deacon je držitelem Turnerovy ceny z roku 1987. Jeho sochařské dílo patří od osmdesátých let k nejvýznamnějším nejen v konkurenci britských autorů, ale také k nejvýraznějším a nejsledovanějším v celosvětovém měřítku. Deacon patří do skupiny autorů jakými jsou Antony Gormley, Anish Kapoor, Alison Wilding, Tony Cragg a další. Ralizoval řadu výstav v předních výstavních institucích všech kontinentů, i mnohé monumentální realizace od Kalifornie až po Tokio.

Gerhard Richter

Národní galerie v Praze, Palác Kinských

26. 4. 2017 - 3. 9. 2017
Národní galerie v Praze představuje retrospektivní výstavu německého umělce Gerharda Richtera. Návštěvníci mají jedinečnou možnost vidět průřez tvorby světově respektovaného autora z posledních šedesáti let. Mimořádná událost i v evropském kontextu. Výstava Gerharda Richtera s pohledem na průřez umělcovým dílem, je jeho první retrospektivní výstavou ve střední Evropě. Více než padesát vybraných prací provedou diváka Richterovým dílem, které se pohybuje v několika žánrech: od realismu k naturalismu, pop artu, konceptuálnímu umění až po abstrakci. Výstava chce upozornit na Richterovy styly malby, v jejímž centu stojí předmět „historie“ – nejen historie Německa, ale i historie umělcovy rodiny a historie umění samotného.

Intervence #4: Anna Hulačová – Přestávky mezi směnami

Oblastní galerie Liberec

30. 3. 2017 - 25. 6. 2017
Výstava se koná v rámci cyklu čtyř výstav, které v průběhu roku 2017 představí v Liberecké galerii loňské finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého. Představeny jsou zde vybrané sochy z instalace, kterou Hulačová připravila pro výstavu finalistů CJCH 2016 ve Veletržním paláci v Praze spolu s novými díly. Cyklus výstavních intervencí do regionálních galerií začala Společnost Jindřicha Chalupeckého organizovat v roce 2016. Jeho záměrem je navázání širší institucionální spolupráce na regionální úrovni.

Viktor Pivovarov / Dědečku, viděl jsi Boha?

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech

1. 4. 2017 - 4. 6. 2017
Výstava s názvem Dědečku, viděl jsi Boha? představuje zásadní motivy v tvorbě Viktora Pivovarova. Nepřehlédnutelný umělec ruského původu dokáže vždy znovu překvapovat, ačkoliv pracuje s tradičním médiem malby. Na výstavě jsou představeny cykly: Temné pokoje, Jedlíci citronů, Děti bohů (série bude v Klatovech poprvé veřejně vystavena) nebo Sútra strachu a pochybností, v nichž se Viktor Pivovarov dotýká především problému lidské samoty, tématu, které prochází celou jeho tvorbou. V temných pokojích se navíc zabývá problematickým vztahem muže a ženy na té nejintimnější úrovni.

Aj Wej-wej. Zákon cesty

Národní galerie v Praze, Veletržní palác

17. 3. 2017 - 17. 1. 2018
Na první spolupráci z loňského roku mezi naší Národní galerií a čínským umělcem Aj Wej-Wejem navazuje nová monumentální instalace, kterou slavný čínský umělec vytvořil speciálně pro působivý interiér Velké dvorany Veletržního paláce. Národní galerie v Praze představila v roce 2016 ve veřejném prostoru již Aj Wej-wejovu přelomovou plastiku Zvěrokruh.

Eberhard Havekost. Logik

Galerie Rudolfinum

6. 4. 2017 - 2. 7. 2017
Malíř Eberhard Havekost je jedním z čelních představitelů nové generace německých malířů, kteří ve své tvorbě používají digitální vizuální jazyk. Pro umělcovu tvorbu je typický široký záběr jak ve zvolených tématech, tak ve způsobech výtvarného zpracování. Výstava nazvaná Logik je autorským výběrem prací Eberharda Havekosta za posledních přibližně deset let, které má český divák možnost zhlédnout úplně poprvé.

Milan Grygar/Světlo, zvuk, pohyb

Fait Gallery Brno

8. 3. 2017 - 3. 6. 2017
Milan Grygar platí svým originálním pojetím vztahu obrazu, zvuku a prostoru za výjimečného autora, jehož tvorba přesahuje naše hranice. Fait Gallery nabízí mimořádnou výstavní událost. Ojedinělý koncept souvztažnosti vizuálního a akustického, jenž je hlavním tématem výstavního projektu atypicky chystaného pro celý prostor Fait Gallery, rozvíjí ve velmi rozmanitých a často i protichůdných analogiích již přes pět desítek let.

Moving Image Department #7: Brian Eno, Loď, účinkuje Jan Nálevka

Národní galerie v Praze

17. 3. 2017 - 10. 9. 2017
Sedmé pokračování Moving Image Department v prostoru Veletržního paláce nabídne setkání s dílem multižánrového umělce Briana Ena. To doplní práce současného českého výtvarníka Jana Nálevky. Rozhodně stojí za pozornost i těch, kteří neholdují jen současnému výtvarnému umění.

František Skála Jízdárna

Národní galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna

10. 3. 2017 - 3. 9. 2017
S dílem Františka Skály se návštěvníci našich galerií setkávají poměrně často. Výstava ve Valdštejnské jízdárně nabídne práce zhruba z posledního desetiletí umělcovy tvorby. Skála je sázka na jistotu, ale také často překvapí. Určitě se bude na co dívat. Výstava Františka Skály představí převážně práce vzniklé od roku 2004 do současnosti. V autorské architektonické a výstavní koncepci, vycházející z prostoru Valdštejnské jízdárny, chce umělec připravit divákovi komplexní zážitek. Instalace bude pracovat s výstavním prostorem jako celkem, jeho světelnou atmosféru, a bude obsahovat jak rozličné výstavní pavilony, tak solitérní monumentální díla, světelné instalace i práce vytvořené přímo pro prostor Jízdárny. Výstavu bude možné chápat jako přehlídku několika autorových tematických expozic, kdy jedna zdánlivě zpochybňuje předešlou, stejně jako zaběhnutý obraz o autorově práci.