Tipy na výstavy

Jindřich Štreit – Domov (bez) domova

Interaktivní galerie Becherova vila Karlovy Vary

9. 2. 2017 - 2. 4. 2017
Jindřich Štreit vystavuje v Karlových Varech cyklus, který vznikl ve spolupráci Armádou spásy. Sociálně zaměřený fotograf zachycuje mezní situace člověka, tak jako už mnohokrát před tím. Významný český fotograf a pedagog se ve své dokumentární fotografii zaměřuje zejména na sociální tématiku. Cykly černobílých snímků zachycující venkovský život, sakrální tematiku či osudy lidí bez domova nebo drogově závislých se vyznačují neobyčejnou naléhavostí a melancholickou poetikou.

Milan Grygar/Světlo, zvuk, pohyb

Fait Gallery Brno

8. 3. 2017 - 3. 6. 2017
Milan Grygar platí svým originálním pojetím vztahu obrazu, zvuku a prostoru za výjimečného autora, jehož tvorba přesahuje naše hranice. Fait Gallery nabízí mimořádnou výstavní událost. Ojedinělý koncept souvztažnosti vizuálního a akustického, jenž je hlavním tématem výstavního projektu atypicky chystaného pro celý prostor Fait Gallery, rozvíjí ve velmi rozmanitých a často i protichůdných analogiích již přes pět desítek let.

Moving Image Department #7: Brian Eno, Loď, účinkuje Jan Nálevka

Národní galerie v Praze

17. 3. 2017 - 10. 9. 2017
Sedmé pokračování Moving Image Department v prostoru Veletržního paláce nabídne setkání s dílem multižánrového umělce Briana Ena. To doplní práce současného českého výtvarníka Jana Nálevky. Rozhodně stojí za pozornost i těch, kteří neholdují jen současnému výtvarnému umění.

František Skála Jízdárna

Národní galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna

10. 3. 2017 - 3. 9. 2017
S dílem Františka Skály se návštěvníci našich galerií setkávají poměrně často. Výstava ve Valdštejnské jízdárně nabídne práce zhruba z posledního desetiletí umělcovy tvorby. Skála je sázka na jistotu, ale také často překvapí. Určitě se bude na co dívat. Výstava Františka Skály představí převážně práce vzniklé od roku 2004 do současnosti. V autorské architektonické a výstavní koncepci, vycházející z prostoru Valdštejnské jízdárny, chce umělec připravit divákovi komplexní zážitek. Instalace bude pracovat s výstavním prostorem jako celkem, jeho světelnou atmosféru, a bude obsahovat jak rozličné výstavní pavilony, tak solitérní monumentální díla, světelné instalace i práce vytvořené přímo pro prostor Jízdárny. Výstavu bude možné chápat jako přehlídku několika autorových tematických expozic, kdy jedna zdánlivě zpochybňuje předešlou, stejně jako zaběhnutý obraz o autorově práci.

Adolf Loos Interiéry duše

Západočeská galerie v Plzni

1. 2. 2017 - 30. 4. 2017
Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Jiří Černický, Milena Dopitová, Martin Kolář, Alena Kotzmannová, Jan Krtička, Dominik Lang a další.

OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce

Moravská galerie

9. 12. 2016 - 16. 4. 2017
Olgoj Chorchoj je název známého designerského studia, které stojí za řadou nepřehlédnutelných realizací. Po loňské výstavě Maxima Velčovského je to už druhá velká prezentace děl současných designérů v Brně. Ze všech jmen záhadných zvířat je Olgoj Chorchoj asi to nejméně vhodné pro pojmenování designérského studia. Přesto - anebo schválně právě proto - si designéři a architekti Michal Froněk (* 1966) a Jan Němeček (* 1963) vybrali krkolomné sousloví Olgoj Chorchoj jako svou profesní značku. Název připomíná fascinaci sci-fi (obří písečný červ se objevuje v knize Ludvíka Součka Krotitelé ďáblů z roku 1965 nebo v románu Franka Herberta Duna, který byl v roce 1984 zfilmován Davidem Lynchem).

„Galerie“ – Lukáš Jasanský a Martin Polák uvádějí Jana Mertu

Městská knihovna, 2. patro

2. 11. 2016 - 12. 3. 2017
První velká retrospektiva malíře Jana Merty, umělce spojovaného s představiteli tzv. nové malby generace 80. let. Mertova díla doplňují fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka a výstava i díky tomu nabízí trochu netradiční ohlédnutí za Mertovým dílem. Patří mezi umělce, kteří svůj výtvarný názor formulovali na pozadí postmoderny. Rozchod s principy modernismu z nich vygeneroval svérázné tvůrčí individuality s velkou šíří malířských názorů a stylů. Právě Jan Merta svou tvorbou, zacílenou do osobní paměti, je jedním ze stěžejních představitelů nové malby.

Neváhej a ber! Laureáti ceny Jindřicha Chalupeckého se sbírky Magnus Art

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

2. 12. 2016 - 19. 3. 2017
Sbírku Magnus Art tvoří díla laureátů Ceny J. Chalupeckého.V Brně se objekty, obrazy, fotografie nebo videa vytvořená v posledním čtvrtstoletí představují v nových vztazích a souvislostech. Výběr děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího ocenění každoročně udělovaného umělcům do 35 let tvořícím v České republice, ze sbírky současného umění Magnus Art J&T Banky. Výstava je svého druhu retrospektivou výrazných uměleckých osobností a počinů, které utváří dění na české výtvarné scéně od začátku 90. let až po současnost. Vystavující: Vladimír Kokolia,František Skála,Michal Nesázal,Martin Mainer,Michal Gabriel,Petr Nikl,Kateřina Vincourová,Jiří Příhoda,Jiří Černický,Lukáš Rittstein,David Černý,Tomáš Vaněk,Markéta Othová a další.

Juergen Teller: Enjoy Your Life!

Galerie Rudolfinum

15. 12. 2016 - 19. 3. 2017
V polovině prosince představí Galerie Rudolfinum výstavu - autorskou instalaci - nejnovější tvorby Juergena Tellera, jednoho z nejžádanějších současných fotografů. Teller se proslavil již počátku 90. let a dodnes si udržel původní energii a radost z tvorby. Umělec se proslavil již v roce 1991 portréty kapely Nirvana a jejich frontmana Kurta Cobaina. Širokému publiku je známý především svou prací pro módní průmysl. V poslední době jsou to ale hlavně soukromé série fotografií, které prezentuje v knihách, časopisech či ve výstavních projektech. Za svůj nezaměnitelný rukopis vděčí především kreativní svobodě, která mu byla dopřána i u komerčních zakázek.

Ty děti si pořád hrají / dětská tematika v díle bratří Čapků

GASK – Galerie Středočeského kraje

6. 11. 2016 - 12. 3. 2017
Výstava Ty děti si pořád hrají nabízí průřez tvorbou bratří Čapků ovlivněnou dětským světem. Oba svými pracemi trvale změnili pohled na literaturu a knižní ilustraci směrovanou především k dětem.