Tipy na výstavy

Richard Loskot: Prázdná

Vitrína Deniska, Olomouc

20. 4. 2017 - 20. 5. 2017
Letošní finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého již patří mezi nepřehlédnutelné autory české výtvarné scény. Tvorba Richarda Loskota stojí především na fascinaci všedními světelnými či zvukovými podněty. Taková je i jeho realizace v Olomouci. Instalace Prázdná, vytvořená pro Vitrínu Denisku, vypovídá především o absenci tradičního obsahu, kterým bývá v podobných výkladních skříních zpravidla reklamní sdělení na konkrétní typ produktu. Loskot nachází estetické kvality právě v samotném fenoménu výlohy, oproštěné od své utilitární funkce, a obnažuje její existenci prostřednictvím charakteristických atributů, jakými jsou cáry starých plakátů, fragmenty plexiskla, zářivky atd.

Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

21. 4. 2017 - 6. 8. 2017
Brněnský autor Marian Palla patří mezi autory, kteří svobodně přebíhají mezi nejrůznějšími uměleckými technikami a výrazy. Výstava v Moravské galerii představuje jeho (ne)uskutečněné performance. Rekonstrukce uměleckých akcí loňského laureáta Ceny Michala Ranného – Mariana Pally – představí jeho realizované i neuskutečněné performance. Do jaké míry jsme schopni zpřístupnit či aktualizovat pomíjivá umělecká díla a za jakých podmínek je možné znovu prožít minulé umělecké události a autorské činy?

Richard Deacon: Free Assembly

GHMP, Městská knihovna

13. 4. 2017 - 17. 9. 2017
Richard Deacon je držitelem Turnerovy ceny z roku 1987. Jeho sochařské dílo patří od osmdesátých let k nejvýznamnějším nejen v konkurenci britských autorů, ale také k nejvýraznějším a nejsledovanějším v celosvětovém měřítku. Deacon patří do skupiny autorů jakými jsou Antony Gormley, Anish Kapoor, Alison Wilding, Tony Cragg a další. Ralizoval řadu výstav v předních výstavních institucích všech kontinentů, i mnohé monumentální realizace od Kalifornie až po Tokio.

Gerhard Richter

Národní galerie v Praze, Palác Kinských

26. 4. 2017 - 3. 9. 2017
Národní galerie v Praze představuje retrospektivní výstavu německého umělce Gerharda Richtera. Návštěvníci mají jedinečnou možnost vidět průřez tvorby světově respektovaného autora z posledních šedesáti let. Mimořádná událost i v evropském kontextu. Výstava Gerharda Richtera s pohledem na průřez umělcovým dílem, je jeho první retrospektivní výstavou ve střední Evropě. Více než padesát vybraných prací provedou diváka Richterovým dílem, které se pohybuje v několika žánrech: od realismu k naturalismu, pop artu, konceptuálnímu umění až po abstrakci. Výstava chce upozornit na Richterovy styly malby, v jejímž centu stojí předmět „historie“ – nejen historie Německa, ale i historie umělcovy rodiny a historie umění samotného.

Intervence #4: Anna Hulačová – Přestávky mezi směnami

Oblastní galerie Liberec

30. 3. 2017 - 25. 6. 2017
Výstava se koná v rámci cyklu čtyř výstav, které v průběhu roku 2017 představí v Liberecké galerii loňské finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého. Představeny jsou zde vybrané sochy z instalace, kterou Hulačová připravila pro výstavu finalistů CJCH 2016 ve Veletržním paláci v Praze spolu s novými díly. Cyklus výstavních intervencí do regionálních galerií začala Společnost Jindřicha Chalupeckého organizovat v roce 2016. Jeho záměrem je navázání širší institucionální spolupráce na regionální úrovni.

Viktor Pivovarov / Dědečku, viděl jsi Boha?

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech

1. 4. 2017 - 4. 6. 2017
Výstava s názvem Dědečku, viděl jsi Boha? představuje zásadní motivy v tvorbě Viktora Pivovarova. Nepřehlédnutelný umělec ruského původu dokáže vždy znovu překvapovat, ačkoliv pracuje s tradičním médiem malby. Na výstavě jsou představeny cykly: Temné pokoje, Jedlíci citronů, Děti bohů (série bude v Klatovech poprvé veřejně vystavena) nebo Sútra strachu a pochybností, v nichž se Viktor Pivovarov dotýká především problému lidské samoty, tématu, které prochází celou jeho tvorbou. V temných pokojích se navíc zabývá problematickým vztahem muže a ženy na té nejintimnější úrovni.

Aj Wej-wej. Zákon cesty

Národní galerie v Praze, Veletržní palác

17. 3. 2017 - 17. 1. 2018
Na první spolupráci z loňského roku mezi naší Národní galerií a čínským umělcem Aj Wej-Wejem navazuje nová monumentální instalace, kterou slavný čínský umělec vytvořil speciálně pro působivý interiér Velké dvorany Veletržního paláce. Národní galerie v Praze představila v roce 2016 ve veřejném prostoru již Aj Wej-wejovu přelomovou plastiku Zvěrokruh.

Eberhard Havekost. Logik

Galerie Rudolfinum

6. 4. 2017 - 2. 7. 2017
Malíř Eberhard Havekost je jedním z čelních představitelů nové generace německých malířů, kteří ve své tvorbě používají digitální vizuální jazyk. Pro umělcovu tvorbu je typický široký záběr jak ve zvolených tématech, tak ve způsobech výtvarného zpracování. Výstava nazvaná Logik je autorským výběrem prací Eberharda Havekosta za posledních přibližně deset let, které má český divák možnost zhlédnout úplně poprvé.

Milan Grygar/Světlo, zvuk, pohyb

Fait Gallery Brno

8. 3. 2017 - 3. 6. 2017
Milan Grygar platí svým originálním pojetím vztahu obrazu, zvuku a prostoru za výjimečného autora, jehož tvorba přesahuje naše hranice. Fait Gallery nabízí mimořádnou výstavní událost. Ojedinělý koncept souvztažnosti vizuálního a akustického, jenž je hlavním tématem výstavního projektu atypicky chystaného pro celý prostor Fait Gallery, rozvíjí ve velmi rozmanitých a často i protichůdných analogiích již přes pět desítek let.

Moving Image Department #7: Brian Eno, Loď, účinkuje Jan Nálevka

Národní galerie v Praze

17. 3. 2017 - 10. 9. 2017
Sedmé pokračování Moving Image Department v prostoru Veletržního paláce nabídne setkání s dílem multižánrového umělce Briana Ena. To doplní práce současného českého výtvarníka Jana Nálevky. Rozhodně stojí za pozornost i těch, kteří neholdují jen současnému výtvarnému umění.

František Skála Jízdárna

Národní galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna

10. 3. 2017 - 3. 9. 2017
S dílem Františka Skály se návštěvníci našich galerií setkávají poměrně často. Výstava ve Valdštejnské jízdárně nabídne práce zhruba z posledního desetiletí umělcovy tvorby. Skála je sázka na jistotu, ale také často překvapí. Určitě se bude na co dívat. Výstava Františka Skály představí převážně práce vzniklé od roku 2004 do současnosti. V autorské architektonické a výstavní koncepci, vycházející z prostoru Valdštejnské jízdárny, chce umělec připravit divákovi komplexní zážitek. Instalace bude pracovat s výstavním prostorem jako celkem, jeho světelnou atmosféru, a bude obsahovat jak rozličné výstavní pavilony, tak solitérní monumentální díla, světelné instalace i práce vytvořené přímo pro prostor Jízdárny. Výstavu bude možné chápat jako přehlídku několika autorových tematických expozic, kdy jedna zdánlivě zpochybňuje předešlou, stejně jako zaběhnutý obraz o autorově práci.