Tipy na výstavy

Cesty imaginace - Meziválečná avantgarda ze sbírek Alšovy jihočeské galerie

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

8. 12. 2016 - 12. 2. 2017
Zajímavý projekt roudnické galerie, ve kterém představuje sbírky z jiných regionálních galerií, pokračuje prezentací sbírky děl z Alšovy jihočeské galerie. Kdo chce vidět co mají na jihu Čech nechť zamíří na sever.

Adolf Loos Interiéry duše

Západočeská galerie v Plzni

1. 2. 2017 - 30. 4. 2017
Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Jiří Černický, Milena Dopitová, Martin Kolář, Alena Kotzmannová, Jan Krtička, Dominik Lang a další.

Jan Zrzavý – ilustrátor a uctívač krásy

Národní galerie v Praze, Veletržní palác

6. 12. 2016 - 5. 3. 2017
Máchův Máj, Erbenova Kytice nebo Shakespearovi Sonety. Zrzavého nezaměnitelný způsob práce se odráží také v jeho kresbách a ilustracích. Tyhle práce se neokoukají.

Krištof Kintera - Systémy bez ducha

Galerie Kaple, Valašské Meziříčí

9. 12. 2016 - 19. 2. 2017
Dílo Krištofa Kintery se vymyká tradiční definici sochařství. Jeho pohyblivé, nebo jinak reagující objekty, většinou nenechají nikoho v klidu. Stejně je tomu i ve Valašském meziříčí. Kintera vytváří sochy a instalace z obyčejných předmětů každodenního života a dává jim nový význam. Umožňuje nám tak vidět předměty v jiné perspektivě. Socha v jeho podání není 3D kopií reality, ale většinou metaforou člověka jako součásti přírody. V jeho podání se statické mění na pohyblivé, neživé na antropomorfizované, předmětné na figurální, přírodní jako součást lidského a opačně.

OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce

Moravská galerie

9. 12. 2016 - 16. 4. 2017
Olgoj Chorchoj je název známého designerského studia, které stojí za řadou nepřehlédnutelných realizací. Po loňské výstavě Maxima Velčovského je to už druhá velká prezentace děl současných designérů v Brně. Ze všech jmen záhadných zvířat je Olgoj Chorchoj asi to nejméně vhodné pro pojmenování designérského studia. Přesto - anebo schválně právě proto - si designéři a architekti Michal Froněk (* 1966) a Jan Němeček (* 1963) vybrali krkolomné sousloví Olgoj Chorchoj jako svou profesní značku. Název připomíná fascinaci sci-fi (obří písečný červ se objevuje v knize Ludvíka Součka Krotitelé ďáblů z roku 1965 nebo v románu Franka Herberta Duna, který byl v roce 1984 zfilmován Davidem Lynchem).

TŘETÍ MYSL. Jiří Kovanda a (ne)možnost spolupráce

Veletržní palác

5. 10. 2016 - 5. 2. 2017
Autor si pro svoji výstavu ve Veletržním paláci vypůjčuje název z „Knihy metod” Williama Burroughse a Briona Gysina a zkoumá podmínky pro vznik společného díla. Spolupráce je výrazným tématem současné výtvarné scény a Kovanda je jedním z čelních představitelů tohoto zájmu. Výstava reaguje na kolaborativní aspekty tvorby českého umělce Jiřího Kovandy. Jakožto jeden z dokladů „obratu ke spolupráci”, k němuž dochází v současné umělecké tvorbě, představuje koláže, instalace, sochy, performance a diskurzivní akce, jež vznikly ve spolupráci nebo v dialogu s jinými umělci, s aktéry kulturní scény či s divákem.

„Galerie“ – Lukáš Jasanský a Martin Polák uvádějí Jana Mertu

Městská knihovna, 2. patro

2. 11. 2016 - 12. 3. 2017
První velká retrospektiva malíře Jana Merty, umělce spojovaného s představiteli tzv. nové malby generace 80. let. Mertova díla doplňují fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka a výstava i díky tomu nabízí trochu netradiční ohlédnutí za Mertovým dílem. Patří mezi umělce, kteří svůj výtvarný názor formulovali na pozadí postmoderny. Rozchod s principy modernismu z nich vygeneroval svérázné tvůrčí individuality s velkou šíří malířských názorů a stylů. Právě Jan Merta svou tvorbou, zacílenou do osobní paměti, je jedním ze stěžejních představitelů nové malby.

Neváhej a ber! Laureáti ceny Jindřicha Chalupeckého se sbírky Magnus Art

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

2. 12. 2016 - 19. 3. 2017
Sbírku Magnus Art tvoří díla laureátů Ceny J. Chalupeckého.V Brně se objekty, obrazy, fotografie nebo videa vytvořená v posledním čtvrtstoletí představují v nových vztazích a souvislostech. Výběr děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího ocenění každoročně udělovaného umělcům do 35 let tvořícím v České republice, ze sbírky současného umění Magnus Art J&T Banky. Výstava je svého druhu retrospektivou výrazných uměleckých osobností a počinů, které utváří dění na české výtvarné scéně od začátku 90. let až po současnost. Vystavující: Vladimír Kokolia,František Skála,Michal Nesázal,Martin Mainer,Michal Gabriel,Petr Nikl,Kateřina Vincourová,Jiří Příhoda,Jiří Černický,Lukáš Rittstein,David Černý,Tomáš Vaněk,Markéta Othová a další.

Juergen Teller: Enjoy Your Life!

Galerie Rudolfinum

15. 12. 2016 - 19. 3. 2017
V polovině prosince představí Galerie Rudolfinum výstavu - autorskou instalaci - nejnovější tvorby Juergena Tellera, jednoho z nejžádanějších současných fotografů. Teller se proslavil již počátku 90. let a dodnes si udržel původní energii a radost z tvorby. Umělec se proslavil již v roce 1991 portréty kapely Nirvana a jejich frontmana Kurta Cobaina. Širokému publiku je známý především svou prací pro módní průmysl. V poslední době jsou to ale hlavně soukromé série fotografií, které prezentuje v knihách, časopisech či ve výstavních projektech. Za svůj nezaměnitelný rukopis vděčí především kreativní svobodě, která mu byla dopřána i u komerčních zakázek.

Ty děti si pořád hrají / dětská tematika v díle bratří Čapků

GASK – Galerie Středočeského kraje

6. 11. 2016 - 12. 3. 2017
Výstava Ty děti si pořád hrají nabízí průřez tvorbou bratří Čapků ovlivněnou dětským světem. Oba svými pracemi trvale změnili pohled na literaturu a knižní ilustraci směrovanou především k dětem.

Havel

Centrum současného umění DOX

28. 10. 2016 - 13. 3. 2017
Několik stovek fotografií bývalého prezidenta představuje výstava s prostým názvem HAVEL. Jde o fotografické práce dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka. Trocha nostalgie k listopadovým výročím patří.